Pot cere despăgubiri?

4 august 2018 55

Timp de 10 ani am activat fictiv intr-o firmă confecționînd și folosind documente false pe numele meu. Eu abia acum am aflat, deoarece fiind eliberată din serviciu, consultand medicul de familie, acesta mă anunță că polița de asigurare este activă. La început am crezut că angajatorul a uitat să o dezactiveze. Adresîndu-mă la CNAM, am aflat denumirea angajatorului. La acea firmă am lucrat în 2009 și din cauză că a refuzat să-mi facă contract de muncă, nu am stat mai mult de o lună. Reiese că totuși au făcut documentele și in timpul acesta au spalat banii pe contul meu. Pot să cer pagubă financiară că s-au folosit de datele mele personale? Între timp eu m-am căsătorit, dar codul numeric personal a rămas acelasi și as avea vreo șansă să demonstrez că e un fals?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Da, sigur că puteți acționa în justiție compania. Cel mai bine ar fi să consultați și un avocat în așa caz.

Succese!

7 august 2018