Pot cere divortul in instanta, daca sotul nu este de acord sa divortam?

29 iunie 2023 32

Buna ziua. Vreau sa divortez, dar sotul nu este de acord. Pot cere divortul prin instanta (avem o fiica minora)? Pot depune cererea la Judecatoria Chisinau, daca am viza de resedinta in raionul Dubasari, dar casatoria a fost inregistrata la OSC al sectorului Centru Chisinau? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Desigur puteți înainta cererea de divorț în instanța de judecată în situația cînd soțul este împotriva desfacerii căsătoriei.
Nu puteți depune cerererea la judecătoria chișinău dacă aveți viza de reședință la Dubăsari
(5) Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului... mai detaliat dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

30 iunie 2023