Pot cere în instanță majorarea pensiei de întreținere pentru copil?

17 iulie 2024 0

Bună ziua. Sunt mamă a unui copil cu dizabilități. Tatăl acestuia plătește pensia de întreținere în mărime de 1.000 lei. Recent acesta m-a anunțat că vrea să contribuie la întreținerea copilului cu 200 euro lunar și mi-a cerut să-i dau rechizitele bancare pentru transfer. Până acum a făcut plățile nu în mod regulat, putea să plătească 1-2-3 ori pe an, când își aducea aminte. Acuma mă amenință prin mesaje că îmi va plăti pensia în măsura în care îi răspund la mesaje. Menționez ca vorbește vulgar și mesajele lui nu au nicio legătură cu copilul. De asta uneori am lăsat necitite mesajele lui. Pot cere în instanță majorarea pensiei de întreținere pentru copil și pentru mine, având în vedere că minorul are nevoie de îngrijire 24 de ore și, prin urmare, nu pot să mă angajez? Sau aș putea cere ca copilul să fie crescut în continuare de tatăl lui? Eu nu pot face față cheltuielilor, iar el refuza să contribuie la întreținerea și creșterea copilului.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Ecaterina, da desigur. Conform Codului familiei, DVS sunteți în drept să solicitați așa ceva, cu anexa documetelor de confirmare asupra copilului Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia... mai detaliat dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia. E o chestie complicată, poate să apară o așa întrebare, de ce DVS n-ați solicitat de o dată așa ceva ? Dar DVS sunteți în drept.

19 iulie 2024
  • Avocat

Buna ziua, sigur ca puteti solicita majorarea cunatumului pensiei de intretinere.

20 iulie 2024