Pot cere pensia alimentara care nu a fost achitata niciodata in 16 ani?

16 noiembrie 2019 125

Buna ziua. Tata nu a recunoscut copilul la nastere si nu este casatorit cu mine, mama copilului. Copilul a implinit 16 ani. Pot cere prin judecata pensia alimentara pentru toti acesti ani?Ma tem ca daca mai astept, voi pierde acest drept.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 98, Codul Familiei:

Articolul 98. Termenul de pornire a acţiunii privind încasarea pensiei de întreţinere
(1) Persoana care are dreptul la întreţinere poate porni o acţiune privind încasarea pensiei de întreţinere, indiferent de termenul care a trecut de... mai detaliat la momentul apariţiei dreptului respectiv.
(2) Pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.
(3) Pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii s-a eschivat de la plata pensiei.

Servus

18 noiembrie 2019