Pot cere un avocat la judecata ?

9 decembrie 2018 68

Buna ziua. Intr-un dosar deschis pe mine pe articolele 242 si 243 ale Codului contraventional, am semnat ca nu am nevoie de avocat si traducator. Acum vreau sa aflu daca am posibilitatea de a-mi lua avocat la judecata?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Marcel,

Dvs. aveți tot dreptul de a avea avocat în cadrul procesului contravențional chiar și dacă anterior ați renunțat la asistența acestuia. Legea prevede că Dvs. puteți în orice moment al desfăşurării procesului, să reviniți asupra renunţării şi să invitați un apărător sau să solicitați desemnarea unui avocat care... mai detaliat acordă asistenţă juridică garantată de stat, care va fi admis din momentul cînd a fost invitat sau solicitat.

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

9 decembrie 2018