Pot circula cu numere neutre daca am viza de resedința in stanga Nistrului?

29 ianuarie 2023 217

Buna ziua. Sunt din partea stanga a Nistrului si detin doar documente moldovenesti, adica permis si viza de resedinta in stanga Nistrului, mai exact in localitatea Molovata noua. Pot sa conduc un automobil cu numere neutre pe teritoriul Republicii Moldova? Daca nu, de ce documente am nevoie pentru a putea?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Felix.
Molovata nouă nu intră în lista localităţilor care beneficiază de conducerea mijlocului de transport cu numere neutre.
Pentru a conduce un asemenea mijloc de transport trebuie să vă schimbaţi viza de domiciliu.

Potrivit punctului art.I al Legii Nr. 170 din 26-07-2018 cu privire la înmatricularea unor mijloace de transport ... mai detaliat și modificarea unor acte legislative

3. Pot beneficia de facilitățile menționate la pct. 1 și 2:

1) persoanele fizice care:

a) dețin acte de identitate valabile, eliberate de autoritățile Republicii Moldova (buletin de identitate al cetățeanului Republicii Moldova sau buletin de identitate pentru apatrizi, sau buletin de identitate pentru refugiați, sau buletin de identitate pentru beneficiarii de protecție umanitară), și domiciliază în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului (cu excepţia localităţilor Cocieri, Corjova, Coşniţa, Doroţcaia, Molovata Nouă, Pîrîta, Pohrebea, Vasilievca din raionul Dubăsari), în municipiul Bender sau în localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni;
9. Transmiterea în folosință a mijloacelor de transport cu plăci cu număr de înmatriculare neutru se admite doar către persoanele prevăzute la pct. 3, în baza contractului de comodat sau de locațiune reglementat de legislația Republicii Moldova.
CODUL CONTRAVENŢIONAL AL REPUBLICII MOLDOVA prevede:
Articolul 2311. Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru

Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unitățile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru de către o persoană care are domiciliul în altă localitate decît localitățile din stînga Nistrului, municipiul Bender ori localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni

se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare, aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice care desfăşoară activitate de întreprinzător în Republica Moldova, cu sau fără privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=123336&lang=ro

29 ianuarie 2023