Pot circula in România cu o masina înregistrată în Marea Britanie?

27 august 2017 25

Daca sunt cetățean R. Moldova, pot circula in România cu o masina înregistrată în Marea Britanie? Daca da, care ar fi perioada?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Da, puteți circula cu condiția procurarii vinietei, dar autoritățile din România ar putea oferi o informație mai detaliată în acest sens.

Succese!

27 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Până la încetarea calității de membru UE a Marei Britaniei, România este obligată să-și respecte toate obligațiile asumate prin tratatele Uniunii, inclusiv libertatea de mișcare a persoanelor și libera circulație, astfel legislația europeană este permisivă cu condiția respectării asigurării auto și achitarea vinietei.

27 august 2017