Pot circula pe teritoriul tarii cu autovehiculul fara procura?

9 aprilie 2017 124

Autovehiculul e inmatriculat in Moldova, dar e expirata procura de vinzare-cumparare. Fostul stapin nu este.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Avocat

Elena,

nu. Persoana care conduce un autovehicul trebuie să posede şi, la cererea lucrătorului de poliţie, ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal, este obligată să înmîneze pentru control certificatul de înmatriculare (înregistrare) a vehiculului, eliberat pe numele acesteia în modul stabilit, ori certificatul de înmatriculare (înregistrare) a vehiculului însoţit de un... mai detaliat alt document ce atestă dreptul la utilizarea lui (ex. procura, mandat) sau, după caz, certificatul de înmatriculare (înregistrare) eliberat pe numele persoanei juridice şi foaia de parcurs

10 aprilie 2017