Pot conduce un automobil cu numere străine in Republica Moldova?

10 decembrie 2018 1196

Pot conduce un automobil cu numere străine in Republica Moldova, daca detin permis romanesc (cu inscripția MD pe spate)?

Jurist comments 5

  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandru,

Dvs. puteți circula cu automobil pe teritoriul Republicii Moldova chiar și dacă aveți permis românesc. Nu există o limită de timp impusă de lege pentru conducerea pe teritoriul Republicii Moldova cu permis străin. Aceasta se datorează faptului că Republica Moldova este parte la Convenția de la Viena din... mai detaliat 8 noiembrie 1968 asupra circulației rutiere, care permite părților contractante de a circula cu permisul național în țările care au semnat această Convenție.

Pentru a putea circula pe teritoriul Republicii Moldova cu automobil înmatriculat în alt stat Dvs. urmează să achitați vinietă.

Vinieta poate fi pentru o perioadă de valabilitate de o zi, 7 zile, 15 zile, 30 de zile, 90 de zile 180 de zile, şi 12 luni. Perioada de valabilitate a acesteia începe de la ora 0:00 a zilei solicitate de utilizator şi va expira la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

11 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Aflarea auto cu nr straine se face pe urmatoarea periodă
Urmează a vă afla pe teritoriul RM pe o perioadă de 180 zile un interval de 12 luni consecutive.

Dreptul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen mai mare de 180 de zile pe an îl vor avea doar... mai detaliat autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, cu condiţia achitării vinietei de 180 de euro pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

11 decembrie 2018

Cum am înțeles nu e nevoie să fiu domiciliat in străinătate și sa dețin permis in țara in care sunt domiciliat , doar sa plătesc vinieta fiecare 180 de zile?

11 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Daca sunteți cu domiciliu in strainatate cît și aveți permis strain, nu sunteți limitat de a va afla cu auto cu nr straine pe teritoriu RM doar 180 zile, puteți circula o perioada mai mare cu condiția achitarii venietei

11 decembrie 2018

Dar dacă sunt cetățean roman și dețin permisul român perfectat din moldovenesc ( cu inscripție MD din spate)?

11 decembrie 2018