Pot contesta plata lunara a pensiei alimentare?

2 iunie 2020 139

Buna! In timpul casniciei de 15 ani, am agonisit o casa mare si cu toate comoditatile. In urma cu doi ani, am aflat de infidelitatea sotiei care se afla in Italia si am dat la divort. Eu am lasat totul copiilor. Casa este dupa mama ei si nu am dat la partajare, pentru ca m-am gândit la copii. Cu toate acestea, am dovezi cat am cheltuit. Dupa divort, fosta sotie a cerut prin judecata sa achit pensie alimentara copiilor si nu am fost impotriva. Acum, insa, am 1an si jumatate de cand nu lucrez si am probleme de sanatate. Pot contesta plata lunara a pensiei alimentare dupa un an de restanta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cuantumul pensiei poate fi contestat cit si revizuit in dependență de posibilitatea cit si venitul actual.

2 iunie 2020