Pot contesta pocesul verbal

25 decembrie 2019 381

Pot contesta pocesul verbal daca inspectorul INP a scris ca am depasit viteza prin localitate cu 88 de km/h, ceea ce ar insemna ca ma deplasam cu peste 100 km/h, dar de fapt viteza de deplasare era 88, respectiv depasirea era de 38 km/h. Este obligat inspectorul sa-mi arate poza cu masina mea inregistrata de radar la momentul intocmirii procesului sau nu? Am inclus obiectiile mele in procesul-verbal, dar am semnat in rand cu ”recunosc vina”. Merci.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
pentru erori enunțate, procesul poate fi contestat, contestația se depune în termen de 15 zile din data cînd ați făcut cunoștință cu decizia de sancționare. Inspectotul urma, la solicitarea dumneavoastră, să vă prezinte probele învinuirii adică captura foto.

26 decembrie 2019