Pot contesta procesul-verbal?

10 ianuarie 2022 34

Buna ziua. Am fost oprit aseara de poliție, motivul fiind lipsa unei lămpi de gabarit. Le-am spus că s-a defectat în drum și acum seara nu pot înlătura problema. Oricum, mi-au aplicat amendă in mărime de 10 UC. Întrebarea mea este: dacă contest procesul-verbal, e posibil să fiu scutit de amendă sau e mai convenabil totuși sa o achit în 72h?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună Vasile, Regulamentul Rutier prevede că în caz de defecţiune în timpul conducerii conducătorul este obligat să înlăture defecţiunea dacă nu să meargă la garaj sau la un punct de reparaţie cel mai apropiat (pct 123 din RCR).

Dacă consideraţi personal că poliţia nu va putea proba procesul-verbal întocmit în adresa... mai detaliat dumneavoastră, puteţi înainta contestaţie cu indicarea argumentelor de fapt şi de drept în ea, solicitând încetarea procesului contravenţional şi anularea procesului-verbal de contravenţie.

Pentru detalii suplimentare mă puteţi contacta pe adresa de email iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

10 ianuarie 2022