Pot cumpara un teren care nu este privatizat?

14 aprilie 2020 310

Pot intampina dificultati la privatizarea terenului dupa cumparare? Cum ar fi mai bine de procedat in cazul dat? Sau sa cer privatizarea terenului de catre propietar si apoi sa cumpar acest teren?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu puteți cumpăra ceva ce nu aparține celui ce ar fi proprietar.
Prin contractul de vînzare-cumpărare, o parte (vînzător) se obligă să predea un bun în proprietate celeilalte părţi (cumpărător), iar aceasta se obligă să preia bunul şi să plătească preţul convenit.

În cazul dumneavoastră, nu se respectă condiția de transmitere a... mai detaliat dreptului de proprietate, iar cel ce deține terenul, nu este proprietar, astfel nu e în drept de a vinde.
Rezultă că administrația publică locală este cea care e proprietar, astfel cu aceștia se va discuta, daca doresc vînzare a acestui bun.

14 aprilie 2020