Pot da la divort, daca copilul are doar 5 luni?

15 februarie 2020 106

Buna ziua. Pot da la divort, daca copilul are doar 5 luni, iar sotia doreste sa-l ia fara acordul meu? Ea primeste preparate sedative contra depresiei si este usor manipulata de alte persoane. Sau ce pot face in asa situatie? Mersi mult anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Vasile,

Codul Familiei prevede că în lipsa acordului soţiei, soţul nu poate cere desfacerea căsătoriei în timpul gravidităţii acesteia şi timp de un an după naşterea copilului dacă acesta s-a născut viu şi trăieşte.

16 februarie 2020