Pot darui casa copiilor care nu poarta numele meu?

11 iunie 2017 187

Casa e dupa numele meu. Copiii au alta familie. Pot sa o darui copiilor si ei apoi sa treca dupa familia care o poarta?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Puteti dona casa in favoarea copiilor, indiferent ce familie au acestia. Contractul de donatie se incheie in scris, in forma autentica in fata notarului.

11 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Stela, contractul de donație poți la libera alegere sa-l inchei cu cine dorești, indiferent de rude etc.
Pentru mai multe claritități poți citi despre conținutul contractului de donație aici art. 827-838. Cod Civil, http://lex.justice.md/md/325085/

11 iunie 2017