Pot demonta samovolnic un garaj de metal construit de altul pe garajul meu fara voia mea?

13 aprilie 2017 40

Am devenit proprietar de garaj intro coperativa din municipiu in iarna acestui an 2017, iar intr-o zi ma trezesc ca un cetatean si-a instalat garaj pe acoperisul garajului meu capital. La intrebarea mea cine ti-a permis - imi arata o xerocopie (din 2009 sau 2007) eliberata de fostul presedinte de coperativa ca cica el iar permite instalarea acestui garaj metalic deasupra si niste chitante achitate. La cererea mea de proprietar cu acte de la oficiu cadastral de al demonta acest garaj de pe acoperis el a refuzat unde eu am chemat politia si am dokumentat cazul la sektor. Insa cetateanul la sektor nu a putut prezenta acte de la oficiu cadastral pentru ca asa mod de amplasare nu permite de a pune la evidenta garajele de metal. si el prezenta-se doar xeroxul si chitantele. raspunsul deja si mi-a venit de la sektor ca sa ne adresam in mod privat in instanta. adica politistul de sektor nu l-a gasit vinovat pe acest domn in samovolnicie pentru ca si el are un xerocopie eliberata cindva. si la acest moment a ramas sa ne adresam in instanta, insa eu nu as prefera sa taraganez acest caz cu instante de judecate, pentru ca acest garaj este umed in totalitate si as dori ca in timpul cald sa ii fac acopesisul sa nu ma prinda iarna.si ma gindesc sa il demontez de sine statator pentru a face lukrari. ce m-ar putea astepta in urma demontarii de sinestatatoare in afara de amenda de samovolnicie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Daca demolati acel garaj, riscati sa purtati chiar si raspundere penala, dar si sa fiti obligat sa restituiti investitiile facute de persoana la constructia garajului.
Solutionarea litigiului , cu obligarea demolarii , trebuie sa aiba loc doar in cadrul instantelor judecatoresti.

18 aprilie 2017