Pot depune cerere de demisie fara de a lucra 2 saptamîni?

2 iulie 2017 717

Daca mai devreme am scris cerere de concediu, dar concedialele nu mi le-au dat și acum daca scriu cerere de demisie, e necesar sa mai lucrez inca 2 saptamîni daca pina la sfirsitul concediului au mai ramas 2 saptamîni?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ruslan,

DA este necesar să lucrezi cele 2 săptămîni deoarece Codul Muncii prevede că salariatul are dreptul la demisie - anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost înregistrată cererea.

Astfel, în acest termen... mai detaliat de 14 zile, angajatorul caută o altă persoană care să vă înlocuiască.

Trebuie să știți, că odată ce ați de pus cerere pentru concediu de odihnă anual, angajatorul este obligat potrivit art. 117 Codul Muncii să vă achite îndemnizațiile.
Pentru perioada concediului de odihnă anual, salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu care nu poate fi mai mică decît valoarea salariului mediu lunar pentru perioada respectivă.

Indemnizaţia de concediu se plăteşte de către angajator cu cel puţin 3 zile calendaristice înainte de plecarea salariatului în concediu.
Astfel, dacă acesta nu v-a achitat îndemnizațiile, scrieți o plângerea la Inspecția teritoriala a muncii din regiunea dvs.

2 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar
3 iulie 2017