Pot depune contestație?

9 martie 2023 39

Bună ziua. Am fost oprit de poliție fără vreun motiv. La verificarea actelor s-a constatat că raportul de testare a sistemului GPL este expirat. Agentul constatator a indicat în procesul-verbal art. 228 alin. 8 CC, care nu corespunde încălcării care mi se impută. Pot depune contestație împotriva procesului-verbal?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Victor.
Desigur puteţi contesta. În contestaţie nu trebuie să expuneţi problema cu instalaţia de GPL ci doar trebuie să invocaţi că nu aŧi săvîrşit fapta prevăzută la 228 (8) CC adică nu aveaţi noroi pe roţi sau materiale de construcţie ce se depun pe drum.

10 martie 2023