Pot deschide o întreprindere dacă deja am una care nu este activă de 5 ani?

10 martie 2024 3

Bună ziua. Am avut o companie care o activat mai puțin de un an, după care s-au acumulat datorii la furnizori și am fost nevoit să opresc activitatea, dar nu oficial. Deja de 5 ani compania nu are nicio activitate și nu știu ce se va întâmpla cu ea. Aș dori să deschid o altă companie. O pot face?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Stas, buna ziua

Este imposibil sa nu stiti ce ae întâmplă cu intreprinderea dvs veche.

Solicitați de la ASP un extras complet sa vedeti ce sechestre aveti.

Adresati-va Serviciul Fiscal pentru a afla ce datorii aveti fata de Bugetul național, deoarece lucrurile nu vor continua mult in asa mod.

Serviciul Fiscal a inceput sa... mai detaliat solicite instantelor de judecata constatarea insolvenței si eventual lichidarea întreprinderilor.

Pentru a va asigura daca puteti deschide o noua întreprindere adresați-va la ASP.

Cu respect,
Igor Brinister

11 martie 2024