Pot desface contractul Casco si sa recuperez banii platiti ca prime (integral sau proportional cu timpul scurs de la incheierea contractului)

18 iulie 2024 0

Buna ziua. Am incheiat un contract de asigurare auto Casco, dar nu am citit atent contractul. Acum, cand am ajuns sa apelez la asigorator pentru plata despagubirilor, am aflat ca acesta nu lucrează cu anumiti dealeri si servisuri auto, pentru ca ar fi chipurile prea scumpe. Ca sa pot apela la orice service doresc, trebuia sa mai achit o prima de 490 euro. Am 2 cereri de despăgubiri, fiecare in valoare de aproximativ 500 euro (fara a apela la politie). Reparatia la dealerul de la care am cumparat automobilul s-ar incadra in 500 de euro, dar asiguratorul nu lucreaza cu dealerul meu (pentru ca nu am achitat acei 490 euro). Prin urmare, asiguratorul imi propune o suma care ar acoperi 60 % din costurile de reparatie, pentru ca asa sunt preturile la servisurile cu care lucreaza ei. Mentionez ca automobilul e pe garantie si o duc la reparatie in alta parte decat dealerul oficial, pierd garantia. Pe experti independenti nu doresc sa cheltui timp si bani.
Întrebarile:
Contractele Casco pot fi desfacute? Banii platiti de mine cu titlu de prime imi vor fi intorsi? Am 3 luni de cand am incheiat acel contract si pana la situatia descrisa mai sus nu am cerut niciun fel de despagubiri.
Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Pentru a da un răspuns corect, este necesar de o analiză juridică. Pentru detalii, ajutor și suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

21 iulie 2024