Pot divorța fiind însărcinată?

29 ianuarie 2021 44

Sunt însărcinată cu al doilea copil! Dacă divorțez înainte de nastere, tatăl are drepturi asupra copilului?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Desigur, desfacerea căsătoriei nu afecteaza drepturile și obligațiile părinților.

30 ianuarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Tatiana, dă să vedem cespune Codil familiei Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la oficiul stare civilă

(1) În baza acordului comun al soţilor care nu au copii minori comuni sau înfiaţi de ambii soţi, în cazurile cînd între aceştia nu există litigii referitoare la partaj sau... mai detaliat la întreţinerea soţului inapt de muncă, căsătoria poate fi desfăcută de către oficiul stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi, cu participarea obligatorie a ambilor soţi.

(2) La cererea unuia dintre soţi, căsătoria poate fi desfăcută la oficiul stare civilă dacă celălalt soţ:

a) a fost declarat incapabil;

b) a fost declarat dispărut;

c) a fost condamnat la privaţiune de libertate pe un termen mai mare de 3 ani.

(3) Desfacerea căsătoriei şi eliberarea certificatului de divorţ au loc după expirarea termenului de o lună din ziua depunerii cererii de divorţ.

(4) În cazul apariţiei litigiilor între soţi cu privire la copii, la partaj sau la întreţinerea soţului inapt de muncă care necesită sprijin material, desfacerea căsătoriei se face pe cale judecătorească.

(5) Dacă, după desfacerea căsătoriei de către oficiul stare civilă, între soţi apar litigii referitoare la partaj, la întreţinerea copiilor minori sau a soţului inapt de muncă, acestea se vor soluţiona pe cale judecătorească.

30 ianuarie 2021