Pot divorța la Drochia, dacă m-am căsătorit la Cricova?

1 februarie 2018 74

De ce documente este nevoie pentru a da la divorț și cât este taxa de stat pentru divorț? Dacă noi am fost înscriși la Cricova, dar acum locuim la Drochia, pot sa dau la divorț în Drochia?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Conform articolului 36 alin. (1) din Codul familiei, in baza acordului comun al soţilor care nu au copii minori comuni sau înfiaţi de ambii soţi, în cazurile cînd între aceştia nu există litigii referitoare la partaj sau la întreţinerea soţului inapt de muncă, căsătoria poate fi desfăcută de către organul... mai detaliat de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi, cu participarea obligatorie a ambilor soţi.

Procedura o vedeti aici: http://www.stare-civila.gov.md/ro/pages/divort-inregistrarea

1 februarie 2018
Iulia Furtuna
  • Avocat

Daca sotul Dvs nu este de acord cu divortul sau aveti copii minori comuni, desfacerea casatoriei are loc pe cale judecatoreasca. De regula, la instanta de judecata unde isi are domiliciul sotul Dvs (indicata in buletinul de identitate). Daca in grija Dvs se află copii minori sau dacă deplasarea Dvs... mai detaliat la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate, atunci aveti dreptul sa intentati procesul la instanta de judecata de la domiciliul Dvs.

1 februarie 2018