Pot eu pretinde la acești bani inapoi sau la o parte din locul de casa?

19 august 2019 58

Buna ziua. Eu am 23 de ani, părinții mei au divorțat 8 ani in urma. Tatăl a fost obligat sa achite pensie alimentara, însă nu a achitat niciodata. Am inceput sa primesc scrisori de la judecată precum ca tatăl ii datorează mamei 47 mii lei si trebuie sa se prezinte in instanța de judecată, dar nimeni dintre ei nu s-a prezentat. La momentul divorțului, ei aveau un loc de casa comun, de care se folosește doar tatăl meu la moment. Pot eu sa pretind din numele mamei la acești bani si jumatate de loc de casa?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Urmează a se verifica dacă, mama Dvs, a prezentat spre urmărire titlul executoriu în timp sau nu!
S-ar putea sa fie necesar să se solicite repunerea în termen a documentului executoriu, însă, este puțin probabil sa fie admisa o asemenea acțiune.
Terenul este probabil proprietate comuna în devălmăşie, iar Dvs. nu... mai detaliat aveți nimic de a face cu acest teren.
În cazul în care sunteți licențiat în drept o puteți reprezenta pe mama Dvs. în fața instanțelor de judecată, însă toate acțiunile întreprinse de către Dvs urmează a fi întreprinse în numele și pe contul mamei Dvs, întrucât proprietar și beneficiar al actului procedural ce se cere a fi adoptat urmează a fi emis în interesele acesteia ci nu a Dvs..

Succes.

25 august 2019