Pot eu sa-l reprezint pe fratele meu in instanta?

10 noiembrie 2021 26

Buna ziua! Am eu dreptul sa-l reprezint pe fratele meu, in baza procurii, adica sa particip in sedinta judecatii, cu el sau fara el, si sa-i apar interesele in legatura cu recalculul serviciilor comunale? In procura este indicat ca el ma imputerniceste sa-i apar interesele in orice judecata.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La etapa actuală, există o limită a terților ce pot reprezenta interesele în instanța de judecată pe cauzele civile,
potrivit Articolul 75 CPC Reprezentarea în instanţă judecătorească
(1) În proces civil, persoanele fizice îşi pot apăra interesele personal, prin avocat sau avocat stagiar. Participarea personală în proces nu face ca persoana... mai detaliat fizică să decadă din dreptul de a avea avocat.
(1-1) Persoanele fizice pot fi reprezentate în instanţa de judecată de către soț/soție, părinți, copii, fraţi, surori, bunei, nepoţi dacă aceștia sînt licențiați în drept și sînt împuterniciți printr-o procură autentificată notarial.

11 noiembrie 2021