Pot face acte pe casă dacă stăpânul este peste hotare?

11 decembrie 2020 23

Vreau să cumpăr o casă, dar stăpânul nu poate veni, este stabilit cu traiul peste hotare, iar din cauza pandemiei este și mai greu. Actele sunt la el. Putem face cumva actele?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Întocmește o procură cu drepturi de a vinde si/sau intreprinde careva acțiuni în acest sens.

11 decembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna d-na Doina, în primul rînd colegul meu dl. Vitalie vă orienteză să faceți o procură generală pe DVS, eu nu sînt ferm convins, că notarul o să accepte să vă permită să vă facă o tranzacție de cumpărare casa, el o să ciară stăpînul să fie prezent, e gîci.... mai detaliat Consultațivă la un notar mai bine.

15 decembrie 2020