Pot face inspecția tehnică a unui automobil cu numere străine?

3 noiembrie 2022 137

Salut! Pot face în Republica Moldova inspecția tehnică periodică a unui automobil cu numere românești, care a fost introdusă regulamentar, dar între timp i-a expirat ITP? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Salut Igor, inspectia tehnica periodica a automobilului se face în țara în care este inmatriculat vehiculul. Respectiv , raspunsul la intrebarea dvs este Nu.

Daca aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa ma contactati pe email rotaru.help@gmail.com

4 noiembrie 2022