Pot face o procura aflandu-ma in starinatate?

16 decembrie 2019 35

Buna ziua. M-am eliberat de la locul de munca inainte de data salariului si salariul este la angajator, iar eu ma aflu in strainatate si nu-l pot ridica. Pot cumva prin notar sa fac procura pe o persoana de incredere care sa ridice salariul meu? Poate prin internet cu ajutorul video-chatului sa demonstrez ca ii incredintez acestei persoane dreptul de a- mi ridica salariul. E posibil asta? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Aveti posibilitatea să întocmiți procura la consulatul/ambasada moldava în tara care vă aflați....

Alternativă cu video in practică a fost posibilă doar că ar fi bine să întrebați angajatorul dacă accepta.

17 decembrie 2019