Pot face pasapoarte copiilor fara semnatura tatalui?

21 martie 2020 487

Buna! Sunt o mama divortata si am doi copii. Vreau sa le fac pasapoarte biometrice ca sa plec in vizita in alta tara. Pot sa le fac pasapoarte fara semnatura tatalui?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Nina,

Pentru perfectarea pașaportului biometric pentru copii Dvs, este nevoie de declaraţia Dvs, depusă în scris în faţa persoanei responsabile din cadrul subdiviziunii ASP, din care să rezulte acordul pentru eliberarea paşaportului pentru copii Dvs, dacă în hotărârea instanţei de judecată cu privire la desfacerea căsătoriei nu este stabilit... mai detaliat părintele căruia i-a fost încredinţată întreţinerea minorului.

23 martie 2020