Pot face pasaport copilului fara acordul tatalui?

27 martie 2017 2405

Dacă sunt divortata și copilul de 5 anisori e stabilit cu domiciliul la mama, pot sa îi fac pașaportul și sa părăsesc tara fără acordul tatalui? Și la cit timp pot sa îl aduc în tara? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Vedeti aici lista de documente pentru perfectarea pasaportului strain pentru copilul minor:

http://www.registru.md/ro/pasaportul-cetateanului-rm/informatii-generale

28 martie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat
28 martie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Eugenia.

În conformitate cu art. 2 alin. (11) al Legii cu privire la actele de identitate din sistemul național de pașapoarte copiilor cu vîrstă de pînă la 7 ani pașaportul se eliberează pe un termen de 4 ani.

Pentru a perfecta pașaportul pentru copilul Dvs trebuie să prezentați... mai detaliat următoarele acte: buletinul de identitate al Dvs, documentele de stare civilă (certificatul de naştere; certificatul de schimbare a numelui şi/sau prenumelui al minorului sau avizul cu privire la anularea, rectificarea şi/sau completarea actului de stare civilă), certificatul de divorţ, certificatul ce atestă grupa sangvină a minorului, dovada achitării taxelor şi a tarifelor stabilite pentru eliberarea paşaportului (650 lei pentru perfectarea pașaportului în 30 de zile calendaristice), hotărârea instanței de judecată prin care s-a stabilit domiciliul copilului minor cu Dvs.

Dacă instanţa de judecată va încredinţat minorul, pentru eliberarea paşaportului minorului se va prezenta declaraţia Dvs, depusă în scris în faţa persoanei responsabile din cadrul subdiviziunii ÎS "CRIS "Registru" sau autentificată notarial, din care să rezulte acordul pentru eliberarea paşaportului persoanei reprezentate.

Prezentarea hotărârii menţionate nu este obligatorie în cazul în care se prezintă acordul ambilor părinţi privind eliberarea paşaportului, depusă în scris în faţa persoanei responsabile din cadrul subdiviziunii ÎS "CRIS "Registru" sau autentificată notarial.

28 martie 2017