Studii de masterat concomitent la 2 universităţi

5 mai 2021 17

Bună ziua. Pot face studii de masterat la 2 universităţi concomitent? Unul din programele vizate este la frecvenţă redusă, cu contract.

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Cetăţenii Republicii Moldova pot beneficia o singură dată de dreptul de acces în învăţămîntul superior cu finanţare de la bugetul de stat, în fiecare ciclu al învăţămîntului superior.

Respectiv, Codul educației nu limitează accesul la studii, ci doar limitează posibilitatea beneficierii de studii cu finanțare bugetară.

Succes.

7 mai 2021