Pot fi concediat din cauza datoriilor?

31 mai 2020 116

Buna ziua. Angajatorul ma poate concedia doar din simplul motiv ca a fost contactat de executori care solicita bani de la ei din salariu meu pentru achitarea datoriilor mele?
Sa ma cheme si sa imi spuna ca "noua nu ne trebuiesc asa angajati care au datorii si sunt judecati!" si sa ma concedieze? Sau nu au dreptul? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu au așa drept, este un abuz, daca ceva va intilniti cu așa caz, puteți sesiza inspectoratul muncii, sau instanța de judecată în cazul unor acțiuni de așa gen.
Relațiile dumneavoastră cu executorul sunt pur personale și nu afectează activitatea întreprinderii.

31 mai 2020