Pot fi coproprietar?

5 iulie 2019 46

Buna ziua. Eu si concubinul meu vrem sa cumparam o casa in Romania. Momentan suntem in Anglia. Intrebarea mea este: daca merge doar el in tara, deoarece eu nu pot pleca din cauza serviciului, ma poate trece si pe mine coproprietar la casa sau este obligatorie si prezenta mea la notar? Multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Este posibil sa va reprezinte prin procură sau mergeți personal.
Problema e că reprezentarea prin procură în asemenea cazuri este posibil de a demara litigii, concubinul registrî d doar personal imobilul fara cotă ce să vă revină precum în cazul casatoriei.
Alte metode țin direct de legislația RO.

5 iulie 2019