Pot fi decazut din drepturile parintesti daca nu achit pensia alimentara?

18 octombrie 2019 287

Buna ziua. Am fost casatorit si am doi copii. De un timp nu achit pensia alimentara pentru ca fosta sotie nu o cheltuie pentru copii. Ea s-a recasatorit si mai are un copil cu al doilea sot. Eu la moment ma aflu peste hotare. Pot sa fiu decazut din drepturile parintesti fara a fi prezent la judecata, avand in vedere ca nu ma aflu in tara? Sau poate sa-mi ia din bunurile pe care le am in locul pensiei alimentare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Marc.

Da, cauza privind decăderea din drepturile părintești se poate examina și în lipsa părintelui respectiv. Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere.

Totuși, decăderea din drepturile părintești nu exclude obligația de plată a pensiei de... mai detaliat întreținere.

Pensia de întreţinere se poate încasa din contul tuturor bunurilor mobile şi imobile ale debitorului care pot fi urmărite.

Înstrăinarea bunurilor proprietarului prin aplicarea procedurii de urmărire a proprietăţii în legătură cu obligaţiile acestuia poate fi efectuată doar în temeiul unei hotărâri judecătoreşti.

Vedeți art. 67-69 și 103 din Codul familiei: http://www.legis.md/cautare/rezultate/112685

21 octombrie 2019