Pot fi monitorizati clientii și angajații cu camere ascunse?

20 iunie 2019 39

Eu vreau să instalez, pentru mai multa securitate, camere ascunse în oficiu și în 2 magazine pe care le am. Este legal acest lucru, nu încalc nicio lege? P.S. Însă nu vreau să spun cuiva despre existenta camerelor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Este ilegal acest lucru. Sunt incalcate mai multe prevederi legale, inclusiv cele inscrise in Legea RM privind protectia datelor cu caracter personal. Pentru aceste actiuni puteti fi tras la raspundere, in special, raspundere contraventionala.
Pentru a actiona in conformitate cu legea urmeaza sa respectati mai multe prevederi legale in momentul in... mai detaliat care colectati date cu caracter personal despre salariatii sau clientii dvs (de ex. sa informati, inclusiv prin afisarea pictogramei, a faptului efectuarii inregistrarii video, in cadrul biroului sa bruiati la camere locul unde salariatii isi desfasoara nemijlocit munca, sa va inregistati la Centrul pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal in calitate de operator de date cu caracter personal etc.)

Cu respect

20 iunie 2019