Pot fi ridicati banii de pe contul bancar al rudei decedate?

1 februarie 2018 99

Bun gasit. Cu aproape 4 ani in urma a decedat matusa mea, care in afara de sora (mama mea) si cativa nepoti nu avea alte rude. Matusa, prin testament, si-ar fi lasat casa unei prietene. Auzind despre aceasta, nimeni din rude nu a pretins la mostenire. Acum, insa, mi s-a transmis ca matusa a depus la banca o suma de bani pe care ar fi in drept sa o ridice doar rudele. Cu regret, acum cateva luni a decedat si mama mea. Intrebarea mea este: unde (la cine) trebuie de adresat in acest caz si daca nu a fost depasit termenul pentru a avea astfel de pretentii? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Irina,
Mătușa dvs prin testament a testat toată averea prietenei sale sau nu? Ați văzut acel testament?

1 februarie 2018

Nu, testamentul nu l-am vazut si nu-i cunosc continutul

2 februarie 2018