Pot fi tras la raspundere pentru neachitarea salariului promis peste hotare?

20 august 2017 32

In anul 2013 am mers la lucru peste hotare, in Russia, orasul Soci. Am luat cu mine la lucru si un barbat din alt sat. I-am spus ca se pot cistiga pina la 1500 euro - in dependenta de lucrul efectuat. Dar s-a lucrat mai putin, respectiv si salariul a fost mai mic. La moment cere sa-i restitui suma de 1500 euro, amenintindu-ma cu politia (am fost deja chemat de 2 ori, am scris si lamurire). As vrea sa stiu care sunt drepturile mele.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Păi dacă din start a fost stabilit că salariul va fi achitat proporțional lucrului efectuat și în final s-a achitat în dependență de aceasta nu văd pentru ce ați putea fi tras la răspundere și ce acțiuni ilicite a-ți comis. Dvs Urmează să explicați acest fapt iar organul de... mai detaliat drept să stabilească toate circumstanțele.

În calitate de ce subiect ați fost chemat la poliție, pentru a vă putea explica drepturile !?

20 august 2017