Pot fi tras la raspundere pentru neachitarea salariului promis peste hotare?

20 august 2017 8

In anul 2013 am mers la lucru peste hotare, in Russia, orasul Soci. Am luat cu mine la lucru si un barbat din alt sat. I-am spus ca se pot cistiga pina la 1500 euro - in dependenta de lucrul efectuat. Dar s-a lucrat mai putin, respectiv si salariul a fost mai mic. La moment cere sa-i restitui suma de 1500 euro, amenintindu-ma cu politia (am fost deja chemat de 2 ori, am scris si lamurire). As vrea sa stiu care sunt drepturile mele.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Păi dacă din start a fost stabilit că salariul va fi achitat proporțional lucrului efectuat și în final s-a achitat în dependență de aceasta nu văd pentru ce ați putea fi tras la răspundere și ce acțiuni ilicite a-ți comis. Dvs Urmează să explicați acest fapt iar organul de... mai detaliat drept să stabilească toate circumstanțele.

În calitate de ce subiect ați fost chemat la poliție, pentru a vă putea explica drepturile !?

20 august 2017