Pot ieși din Republica Moldova cu un pașaport în care nu este aplicată ștampila de intrare?

18 septembrie 2022 38

Bună ziua. Pot părăsi Republica Moldova în care mă aflu în prezent dacă dețin pașaport din altă țară în care nu este aplicată ștampila de intrare? Sunt din Ucraina și am trecut vama când se putea intra în Republica Moldova fără documente. Mai târziu, prietenii mi-au adus pașaportul polonez. Pot să trec cu el vama? Sau să plec cu avionul spre altă țară? Nu voi avea probleme cu asta? Sau nu are importantă cu ce pașaport părăsești țara?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Dumiru,eu vă propun să ieșiți cu o cerere Agenția Serviciilor Publice,unde să indicat circumstanțele deținerii pașaportului și alte probleme indicate în mesaj.

19 septembrie 2022
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Vă îndem să apelați la cei de la poliția de frontieră, ei duc evidența deplasărilor cît și monitorizează actele, sunt receptivi: https://www.border.gov.md/contacte

19 septembrie 2022