Pot iesi din ţara?

13 iulie 2020 161

Buna ziua. Am o datorie la o companie de creditare. Pot parasi tara pentru 24 de ore, sau am interdictii la vama?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua TM,

E foarte puțin probabil ca aveti interdictie.

Pentru a fi aplicata interdictia trebuie sa fie titlu executoriu pe cazul Dvs si sa fie in procedura la executorul judecatoresc.

14 iulie 2020
Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună.
Dacă plata restantă a fost invocată in instanța de judecată și există o hotărâre în acest sens o puteți verifica pe portalul instanțelor de judecată. Dacă nu v-ați judecat cu compania de creditare și nu aveți un act judecătoresc definitiv, nimeni nu are dreptul să vă îngrădească liberatatea... mai detaliat de circulație.

14 iulie 2020