Pot iesi din tara daca am restrictii de la executor?

22 martie 2017 138

Am credit de la banca neachitat si executorul mi-a pus restrictii la perfectarea pasaportului si iesirea din tara. Asta a fost cu vreo 5 ani in urma. Cineva mi-a zis de o lege noua. As vrea sa stiu sigur. Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Interdicția de a părăsit țara se aplică ca măsură exceptională doar de instanţa de judecată în conformitate cu art.22 alin. (1) lit.x și art.63 Codul de Executare. La moment prevederile care stabileau că executorul poate aplica interdicția la perfectarea pașaportului au fost abrogate. Astfel, legea nr. 118 din 02.06.2016 prevede... mai detaliat urmatoarele la Art. V. – La articolul 22 alineatul (1) din Codul de executare al Republicii Moldova nr. 443-XV din 24 decembrie 2004 (republicat în Monitorul Oficial al Republicii Moldova, 2010, nr. 214–220, art. 704), cu modificările ulterioare, litera v) se completează în final cu textul: „Interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere se aplică exclusiv de către instanţa de judecată;”.

22 martie 2017