Pot iesi din tara, daca executorul mi-a dat o scrisoare de confirmare ca am fost la el?

14 octombrie 2017 124

Am primit o scrisoare de la judecator precum ca executorul judecatoresc m-a dat in judecata pentru neakitarea unei datorii, m-am prezentat la executor, am achitat o parte din suma, apoi mi-a venit inka o skrisoare precum ca executorul judecatoresc are dreptul sa ma dea in kautare catre MAI... Apoi iar m-am prezentat si am akitat in jur de 80% din datorie... Iam zis ca vreau sa plec din tara la munka sa akit pe deplin datoria. Intrebarea e urmatoarea: pot sa parasesc R.Moldova? Executorul mi-a dat o cerere prin care el a confirmat faptul ca m-am prezentat la el... pot iesi din tara prezentand acel act la politia de frontiera si as putea avea probleme?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Răspunsul este Da, atâta timp cât nu aveți impusă restricția de a părăsi țara de către instanța de judecată vă puteți deplasa liber unde doriți.

15 octombrie 2017
Alla Fedoristova
  • Parajurist

на русском можно ответить? к сожалению, в таком объеме молдавским не владею, чтобы дать квалифицированный ответ..

16 octombrie 2017