Pot iesi minorii dupa 10 noaptea in oras?

7 august 2017 861

Le este sau nu interzisa minorilor iesirea in oras dupa ora 22:00? Daca da, pana la ce varsta?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Există multe alte interdicții impuse minorilor prin legislație, dar cu siguranță aceștia sunt liberi să iasă în oraș,

Succese!

7 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Admiterea aflării persoanelor care nu au împlinit vârsta de 16 ani fără însoțirea părinților sau a persoanelor care îi înlocuiesc, în baruri, cafenele, restaurante, cinematografe, discoteci, disco-cluburi, cluburi de noapte, saune, săli de Internet sau în alte localuri de agrement după ora 22.00 se sancționează cu amendă de la 60... mai detaliat la 90 de unități convenționale aplicată persoanei fizice şi cu amendă de la 90 la 180 de unități convenționale aplicată persoanei juridice cu privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 la 6 luni.

Vă reamintim că o u.c este egală cu 50 de lei, iar Codol Contraventional mai prevede sanctiuni la art. 63 pentru neindeplinirea obligatiilor de intretinere, instruire si educare a minorilor.

7 august 2017