Pot initia proces de divort, fiind peste hotare?

12 iunie 2017 41

Daca sunt peste hotare si vreau sa initiez proces de divort, este posibil ca procesul sa aiba loc in lipsa mea? Am un copil de 13 ani, care sta in Moldova cu parintii mei. Multumesc anticipat

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ana,

Pentru a iniția procesul este necesar să împuterniciți un avocat care să vă reprezinte.
De asemenea, puteți iniția procesul și personal, numai că în acest sens este necesar ca cererea de chemare în judecată să fie semnată de Dvs.

Ideea este că pentru a iniția procesul este necesară prezența Dvs., dar... mai detaliat pe toată durata procesului nu mai este nevoie să fiți prezentă.

12 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

12 iunie 2017