Pot inmatricula o motocicleta (categoria A1), daca am 16 ani?

3 aprilie 2024 2

Buna! Detin permis de conducere pentru categoria A1 si vreau sa stiu daca pot inmatricula pe numele meu o motocicleta care se incadreaza in aceasta categorie? Parintii sunt peste hotare si persoana cu care stau este sora de 21 de ani. In situatia mea, am nevoie de acordul parintilor, sau e suficient acordul surorii (care are statut de tutore), ori poate nu am nevoie de acordul nimanui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Daniel, trebuie de văzut dacă în statutul tutorilor e prevăzut așa ceva pentru a duce tratative cu serviciile speciale ( cu ГАИ-л ) deoarece tratative o să duci cu ei- cu MAI-l. Tu nu ai dreptul să contrazici servicilor speciale în instanța de judecată, ești limitat.

4 aprilie 2024