Pot intoarce masina luata in credit?

12 noiembrie 2019 124

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: am luat o masina in credit. Pot sa intorc masina vanzatorului sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Masina este luata in leasing sau este vorba despre o vinzare-cumparare cu achitare in rate?
In cazul leasingului, puteti rezolutiona contractul si restitui masina, dar compania de leasing nu va va intoarce ratele achitate pina acum, plus, daca contractul prevede - ati putea fi obligata sa... mai detaliat achitati o compensatie pentru rezolutiune anticipata.
In cazul in care ati cumparat in rate (de ex de la o persoana fizica) - rezolutiunea, cel mai probabil, va trebui disputata in instanta de judecata. Trebuie sa aveti motive intemeiate pentru rezolutiune.

12 noiembrie 2019