Pot intra in tara cu medicamente?

29 septembrie 2017 100

Buna ziua, am nevoie de niste medicamente pe care le gasesc doar din Romania. Este permis sa traversez frontiera/intru in R.Moldova avand medicamente la mine? Am auzit ca este strict interzis, dar imi pare foarte straniu, poate sunt si medicamente personale pe care le iai in calatorii? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Atâta timp cât nu aveți un scop comercial legislația în vigoare nu prevede astfel de restricții, cu atât mai mult agenții economici sunt supuși doar anumitor condiții cum ar fi autorizația etc..

Medicamentele dvs într-adevăr pot cădea sub incidența bunurilor personale la care face referire legea cu privire... mai detaliat la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de
pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice.

Odată declarate în vamă a acestora nu văd o piedică de a traversa..

29 septembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Medicamentele fac parte din categoria obiectelor de uz personal şi se permite introducerea/scoaterea în/din Republica Moldova, doar în limita rezonabilă necesităţilor personale. Necesitatea administrării medicamentelor, precum şi cantitatea acestora urmează a fi confirmată prin acte oficiale, eliberate de instituţiile responsabile din domeniul ocrotirii sănătăţii pentru perioada cursului de tratament şi... mai detaliat perioada aflării în ţară/străinătate.

30 septembrie 2017