Pot lua copilul la odihna fara acordul tatalui?

30 iunie 2017 94

Nu suntem divortati oficial, dar nu locuim cu impreuna cu tata copilului, as putea pleca cu copilul la odihna fara acordul tatalui? Copilul are pasaport biometric.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut ,

Da, rãspunsul este foarte simplu, odată ce copilul dvs are pasaport biometric puteţi pleca peste hotare fără acordul tatălui. Iesirile de scurtă durata din ţară nu necesită acordul ambilor părinţi decât atunci cînd doriţi să va stabiliţi cu copilul minor într-o altă ţară.

Vacanţă... mai detaliat plăcută Eugenia.

1 iulie 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Aflati mai multe, rasfoind raspunsurile conform tag-ului 'vacanta cu un parinte':
http://yavo.md/rom/raspunsuri/tag:79

1 iulie 2017