Pot lua un credit daca am istoria creditara rea?

13 aprilie 2020 241

Pot lua un credit mai mare ca sa achit altele si sa raman doar cu unul, daca am istorie creditara rea, dar lucrez oficial?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Marin,

Puțin probabil că o să luați un credit pe condiții bune. Posibil dacă aveți un imobil să puneți în ipotecă, o să existe șanse.

Biroul istoriilor de credit asigură păstrarea istoriilor de credit timp de 5 ani de la data ultimei modificări a informaţiei despre obligaţiile debitorului, conţinute... mai detaliat în istoria de credit.

Datele conținute în baza biroului istoriilor de credit, nu pot fi eliminate, dar pot fi îmbunătățite prin solicitare de rectificare. Totodată, istoria creditară poate fi îmbunătățită prin achitarea ratelor de credit, datoriilor și altor obligațiuni financiare.

În mod practic, îmbunătăţirea istoriei de credit se poate realiza prin contractarea unui împrumut de la o structură de finanţare care raportează la Birourile Istoriilor de Credit şi efectuarea în termenii contractuali a cel puţin 6 plăţi lunare pentru achitarea împrumutului respectiv. De asemenea, poți solicita un raport despre istoria ta de credit și, în cazul unor restanțe, să le achiți pe toate.

13 aprilie 2020