Pot lua un credit si pune in gaj proprietatea mea pe jumatate de casa?

14 mai 2019 63

Ziua buna. Am in proprietate o jumatate de imobil. Doresc sa iau un credit de la banca. Pot pune in gaj proprietatea mea de jumatate de imobil?

Jurist comments 1

Victor Baciu
  • Jurisconsult

Sergiu, bună ziua!

Da puteți, dacă contractul între dumneavoastră și celălalt/ceilalți coproprietari nu prevede altfel.

Vedeți art. 668 alin. (5) din Codul civil: "Cota-parte din proprietatea comună pe cote-părți poate fi gajată fără acordul celorlalți coproprietari dacă contractul între coproprietari nu prevede altfel. În cazul imobilelor, mențiunea cu privire la necesitatea unui... mai detaliat asemenea acord urmează a fi notată în registrul bunurilor imobile"

Sursa: http://www.legis.md/cautare/rezultate/112573

14 mai 2019