Pot lucra oficial in alta parte daca sunt in concediu de maternitate de la alt serviciu deja?

23 august 2018 866

Buna ziua, am o intrebare delicata. Fac parte din "fortele RM" (MAI/ AN (nu as vrea sa specific care anume)). La moment, ma aflu in concediu de maternitate (suntem cu statut special). Primesc indemnizatia de la serviciu si nicidecum de la CNAS. Totodata la serviciul precedent au auzit ca sunt in concediu de ingrijire a copilului si imi propun sa lucrez la ei pentru un an de zile cel putin. Intrebarea e urmatoarea: daca nu sunt persoana civila si sunt in concediu de ingrijire a copilului, am dreptul sa activez si in alta parte oficial?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Daria,

Inițial vă fac trimitere la cadrul normativ pentru a vă răspunde la întrebare iar mai jos voi clarifica puțin lucrurile.

Articolul 18 alin. (3) din Legea privind indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și alte prestații de asigurări sociale din 10 septembrie 2004: in cazul în care beneficiarul de indemnizaţie... mai detaliat pentru creşterea copilului îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau se angajează la o altă unitate, indemnizaţia stabilită se suspendă.

Articolul 7 alin. (3) din Hot Guv cu privire la indemnizatiile adresate familiilor cu copii Nr. 1478 din 2002: in cazul în care beneficiarul de indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului se angajează la altă unitate, indemnizaţia se suspendă, indiferent de programul de muncă (parţial sau deplin), şi se reia de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului.

Tot aici, articolul 7 alin. (2) pct. d) din Hot Guv cu privire la indemnizatiile adresate familiilor cu copii Nr. 1478 din 2002: indemnizatia lunara de crestere a copilului se stabileste persoanelor asigurate, la cerere, opţional: unuia dintre părinţi, părintelui adoptiv/tutorelui, bunelului, bunicii, altei rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, cu condiţia că se află în concediu pentru îngrijirea copilului la toate unităţile în care îşi desfăşoară activitatea de muncă şi confirmă stagiul necesar de cotizare.

Mai sus am clarificat faptul privitor la îndemnizație și anume că dacă intenționați să lucrați prin cumul adică la o altă unitate, alt serviciu în demnizațiile se suspendă totuși în situație când mama sau tata (beneficiar de indemnizaţie) îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial, cu retribuirea muncii în proporţie din salariu de funcţie/tarifar stabilit conform sistemului tarifar de salarizare ori în mărimea salariului cuvenit pentru timpul efectiv lucrat în limitele timpului parțial din durata programului de muncă în cazul salarizării conform sistemelor netarifare de salarizare, la fiecare dintre unităţi, indemnizaţia nu se suspendă.

Dvs puteți activa prin cumul la altă unitate, urmează doar să vă informați dacă statutul funcției pe care îl dețineți la munca de bază vă oferă acest drept, adică de a deține și o altă funcție.

28 septembrie 2018