Pot oare ca persoana fizica sa prestez servicii persoanelor juridice?

31 ianuarie 2019 63

Buna ziua. Doresc sa ma ocup de implimentarea unui soft pentru companii persoane juridice. Am eu oare nevoie de ceva documente pentru a-mi desfasura o astfel de activitate? Si de ce documente am eu nevoie, pentru a inregistra primirea platii de la persoanele juridice, incusiv si platile in avans?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Eduard,

Pentru început vă recomand să vă organizați activitatea economică ce doriți să o practicați sub o formă juridico-organizatorică de Întreprindere Individuală sau SRL.
Dacă va încadrați în categoria de persoana din segmentul ați putea deveni rezident al Parcului IT beneficiind de un regim fiscal special.
Totuși, din start ar trebui să... mai detaliat faceți toate calculele sa vedeți dacă va avantajează reieși din cifra afacerii ce estimați sa o atingeți.

Pentru mai multe detalii consultați Legea Nr. 77 din 21.04.2016 cu privire la parcurile pentru tehnologia informaţiei.
Link (lege): http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=365261&lang=1

Atrageți atenția la prevederile articolului 15 alineatele (1) și (2) și consultați suplimentar un specialist în contabilitate sau după cum am recomandat anterior depuneți o interpelare la Serviciul Fiscal de Stat sau chiar mergeți la o consultație, de care veți beneficia gratuit. Nu ezitați să beneficiați de aceasta.

De asemenea, ați putea vedea și Hotărârea Guvernului Nr. 1144 din 20.12.2017cu privire la crearea parcului pentru tehnologia informaţiei „Moldova IT park”
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=373500

Cât privește diferența între formele juridico-organizatorice a activității economice: „Întreprindere Individuală” și „Societate cu Răspundere Limitată”, caracterele ce diferențiază esențial aceste 2 tipuri se referă la următoarele:
1. Întreprinderea Individuală:
- are statut de persoană fizică
- fondatorul ÎI răspunde nelimitat, cu întreg patrimoniul său personal pentru obligațiile ÎI deoarece, patrimoniul ÎI este format din bunurile personale.
- tinerea evidenței contabilitate este mai simplă.

2. Societatea cu Răspundere Limitată
- are statut de persoană juridică
- fondatorii răspund față de societate în limita aportului la capitalul statutar.

Înregistrați-vă drepturile asupra softurilor Dvs.

31 ianuarie 2019
Valeriu Drăgălin
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Salut Eduard,
da, tu poți presta servicii către persoane juridice (întreprinderi, asociații obștești etc.), dar în același timp urmează să achiți anumite taxe, în jurul a 40% din costul total al serviciului - ele oricum vor fi achitate de angajator.

1 februarie 2019